Szopy i świat Słowian

Kolejny rok harcerski dobiegł końca, a wraz z nim cykl sprawnościowy ostatniej zdobywanej przez najmłodszych członków szczepu sprawności zespołowej „Słowianin / Słowianka”. Przez kilka tygodni czerwca zuchy zagłębiały się w świat Słowian, poznawały ich wierzenia, budowę grodu, a także poznawali podstawy zielarstwa i zdobnictwa. A jak wyglądało to z bliska?

Szopy i świat Słowian

Warsztat rękodzieła

Cykl zbiórek rozpoczął się od zapoznania członków gromady z zwyczajami mieszkańców ziem polskich za czasów panowania Piastów. Zuchy dowiedziały się jaką wiarę wyznawali ówcześni ludzie, jak się ubierali i czym zajmowali. To właśnie praca stała się głównym tematem pierwszych zbiórek. Szopy zagościły w przygotowanym przez kadrę warsztacie rękodzieła, gdzie mogły z wykorzystaniem masy solnej zabarwionej kawą ulepić garnki, wazony, figurki i przedmioty według własnego pomysłu. Po kilku minutach powstały wizerunki zwierząt, owadów i roślin, a także spaghetti z klopsikami czy pizza.

Na kolejnej zbiórce zuchy miały okazję wymalować uprzednio wykonane przedmioty i tak przygotowane rękodzieła zabrać do domów. W tym czasie nie zabrakło zabaw i gier przygotowanych przez kadrę, poczynając na wykorzystaniu chusty animacyjnej, a kończąc ulubioną przez gromadę grą w zbijaka.

Szopy i świat Słowian

Szopy i Świat Słowian

Kolejną zbiórkę cyklu poprzedziło zadanie polegające na przeprowadzeniu wywiadu z rodzicami lub dziadkami, w celu odkrycia pochodzenia swojego nazwiska. Zuchy świetnie się spisały, a w nagłych przypadkach kadra szybko mogła zasięgnąć wiedzy u wujka Google. Po rozwiązaniu zagadki swoich nazwisk zuchy mogły przystąpić do projektowania swojego własnego grodu. Najpierw Drużynowy przedstawił kilka grafik obrazujących różne grody słowiańskie i wyszczególnił elementy wspólne dla każdego z nich. Teraz już nic nie stało na przeszkodzie członkom gromady aby dać ponieść się fantazji.

Być wojem czy zielarką?

Ostatnie dwie zbiórki cyklu, a zarazem ostatnie w tym roku harcerskim, gromada poświęciła na poznawanie sztuki zielarstwa oraz udział w turnieju wojów. Najpierw zuchy wybrały się na tereny polne za Bursztynowym Wzgórzem, gdzie obserwowały różne gatunki ptaków notując pieczołowicie w albumach otrzymanych od Fundacji Park Śląski. Kolejnym zadaniem było utworzenie zielników. W tym celu każda z grup zebrała po pięć różnych roślin i z pomocą kadry zapisali nazwy oraz właściwości wklejonych gatunków.

W całkiem innym klimacie została zorganizowana ostatnia zbiórka, która odbyła się na terenie MCKiS – Klub Niko w Byczynie. Sparowani członkowie gromady wzięli udział w przygotowaniach do Turnieju Wojów, uczestnicząc w takich konkurencjach jak wyścigi na dwuosobowych nartach, skoki w workach, tor przeszkód z talerzami cyrkowymi czy skoki na dużej skakance. Całość dopełnił sparing z wykorzystaniem piankowych makaronów i drużynowa gra w duże kółko-krzyżyk.

Na zakończenie zbiórki członkowie gromady otrzymali sprawność zespołową „Słowianin / Słowianka”, będącą siódmą sprawnością zespołową, którą zrealizowały w tym roku zuchy.

Szopy i świat Słowian

Szopy i świat Słowian

Szopy i świat Słowian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *