Szczwane Szopy krwiobohaterami

Zakończył się ostatni w obecnym roku harcerskim cykl sprawnościowy realizowany przez członków 13 Grunwaldzkiej Jaworznickiej Gromady Zuchowej „Szczwane Szopy”. Tym razem zuchy skupiły się na temacie krwiodawstwa przygotowując m.in. plakaty promujące oddawanie krwi oraz odwiedziły ekipę wyjazdową z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, która 5 czerwca zorganizowała pobór krwi w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie.

Szczwane Szopy krwiobohaterami

Krwiobohaterowie

W obecnych czasach świadomość społeczeństwa na temat potrzeb związanych z dobrowolnym oddawaniem krwi lub rejestracją w banku dawców szpiku jest coraz większa, a co za tym idzie coraz częściej podczas organizowanych akcji można spotkać młodych ludzi, którzy chcą w ten sposób pomóc bezinteresownie drugiemu człowiekowi.

Najważniejsze jednak jest, aby już w najmłodszych zaszczepić ideę bezinteresownej pomocy m.in. poprzez zostanie w przyszłości honorowym dawcą krwi lub nakłonienie swoich najbliższych do zainteresowania się tym tematem obecnie.

Temu właśnie służył zrealizowany u najmłodszych członków „Chwatów” cykl sprawnościowy „Życiodajna Krwinka”.

Promujemy krwiodawstwo

Pierwsza zbiórka, podczas której zuchy spotkały się z Honorowym Krwiodawcą, odbyła się pod koniec maja. Odpowiedniej osoby nie trzeba było daleko szukać, ponieważ sam drużynowy gromady stara się regularnie oddawać krew. Już po chwili Szopy wiedziały dlaczego oddawanie krwi jest tak ważne, a także kto może zostać honorowym krwiodawcą. Zaprezentowano również cykl oddawania krwi w scence z udziałem Druha Przybocznego.

W kolejnej części zbiórki zuchy poznały wszystkie występujące grupy krwi oraz ich częstotliwość występowania w polskiej populacji. Okazało się, że niewielu członków gromady wiedziało, jaką grupę krwi posiada, co szybko się zmieniło już na kolejnej zbiórce. Za sprawą zabawy Szopy utrwaliły sobie informacje „kto komu” może przekazać krew o konkretnej grupie.

Ostatnim punktem zbiórki było przygotowanie plakatów promujących krwiodawstwo.

Szczwane Szopy krwiobohaterami
Szczwane Szopy krwiobohaterami

Było sobie krwiodawstwo

Minął zaledwie tydzień, jak Szczwane Szopy spotkały się na kolejnej zbiórce poświęconej krwiodawstwu, ale tym razem wyjątkowo w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie. To właśnie tam 5 czerwca ekipa z RCKiK w Katowicach oraz Polski Czerwony Krzyż o/Jaworzno zorganizowali otwartą akcje poboru krwi. Dzięki pomocy i uprzejmości pracowników RCKiK oraz PCK członkowie gromady mogli przyjść po zakończeniu akcji, aby na żywym organizmie w postaci Drużynowego prześledzić drogę dawcy.

Na początku Szopy dowiedziały się w jaki sposób badany jest poziom hemoglobiny, a także co się dzieje na poszczególnych stanowiskach podczas akcji. Kolejnym etapem była obserwacja w jaki sposób podpinany jest pod aparaturę Drużynowy, który jednocześnie odpowiadał na wszystkie wyczerpujące pytania swoich podopiecznych.

Po zakończeniu akcji, korzystając z uprzejmości pracowników, zuchy wzięły udział w zwiedzaniu biblioteki kończąc zbiórkę seansem filmowym w sali audiowizualnej, gdzie obejrzały dwa odcinki z cyklu „Było sobie życie”. Całość zakończyła słodka chwila, kiedy to Drużynowy Szopów podzielił otrzymane w ramach oddania krwi czekolady między swoich członków.

Szczwane Szopy krwiobohaterami
Szczwane Szopy krwiobohaterami

Z życia krwinki

Cykl zbiórek poświęcony krwiodawstwu zakończył się w miniony wtorek, 12 czerwca, dokładnie dwa dni przed Światowym Dniem Krwiodawcy. Już na samym początku został zorganizowany teatr zuchowy, gdzie członkowie gromady w swoich szóstkach prezentowali scenki z życia czerwonej krwinki. Od wędrówki z tlenem i dwutlenkiem węgla, poprzez ochronę przed wirusami aktywną postawą białych krwinek Szopy odkrywały w sobie aktorskie talenty.

Kolejna zabawa nawiązywała do odwiedzin podczas akcji poboru krwi, a dokładniej do momentu, w którym „odnaleziono” żyłę Drużynowego. Zuchy wzorem członków ekipy z RCKiK postanowiły wyćwiczyć swoją celność strzelając z łuków. Jednemu z Szopów – Wiktorii – udało się trafić w sam środek tarczy, co pozostali członkowie gromady nagrodzili głośnym wiwatem.

Ostatnim elementem realizowanej sprawności była majsterka, w której wykorzystano otrzymane od RCKiK w Katowicach materiały. Zuchy miały za zadanie uzupełnić jeden z fragmentów podróży czerwonych krwinek według zapisanej instrukcji.

Ostatnia śródroczna sprawność

W efekcie kilkutygodniowej pracy członkowie gromady otrzymali nowe naszywki ze sprawnością, która była ostatnią zrealizowaną sprawnością podczas śródrocznej pracy, oraz podarowane przez RCKiK odblaski.

W imieniu kadry i członków 13 GJGZ „Szczwane Szopy” dziękujemy zarówno członkom ekipy RCKiK w Katowicach, PCK o/Jaworzno jak i pracownikom MBP w Jaworznie za pomoc w realizacji sprawności.

Szczwane Szopy krwiobohaterami
Szczwane Szopy krwiobohaterami
Szczwane Szopy krwiobohaterami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *