Światozmieniacze. Cel: Dobro

W dobie technologicznego i konsumpcyjnego bum ciężko znaleźć osobę, która nie posiadałaby przynajmniej jednego gadżetu. Czy jest to smartfon, tablet czy laptop, powoli zapominamy, że do dobrej zabawy nie jest potrzebny drogi gadżet, natomiast prezenty mogą być również niematerialne. Realizując propozycję programową Głównej Kwatery ZHP „Światozmieniacze. Cel: Dobro”, członkowie 3 JDH „Wyż” na ostatniej zbiórce, 21 kwietnia, zastanawiali się jakie niematerialne prezenty sprawiają im radość oraz starali się wykonać własnoręcznie zabawki.

Światozmieniacze. Cel: Dobro

Praca w fabryce

Zbiórkę rozpoczęła rozmowa z członkami drużyny o ich ulubionych zabawkach, a także ich pochodzeniu. Harcerze dowiedzieli się skąd pochodzą przyniesione gadżety odczytując informacje zapisane na metkach. Zauważono, że w dzisiejszych czasach większość rzeczy pochodzi z Chin, co pozwoliło płynnie przejść do tematu pracy w fabryce. Członkowie drużyny dowiedzieli się, że w fabrykach praca trwa nawet przez siedem dni w tygodniu i rzadko bywają dni wolne. Zdarza się, że pracują tam również 13-15-letnie dzieci. Kadra drużyny odczytała także fragment wypowiedzi 18-letniej pracownicy fabryki zabawek w Chinach.

Produkcja zabawek

W trakcie dalszej części zbiórki zastępy wcieliły się w rolę małych przedsiębiorstw produkujących zabawki bez zanieczyszczania środowiska. Wykorzystując dostępne materiały zadaniem każdego zastępu było zaprojektowanie i zrobienie zabawki. Po skończonej pracy członkowie zastępów prezentowali swoje dzieła na forum drużyny. W trakcie zbiórki nie zabrakło także wspólnej zabawy „Płyną statki z bananami”. Kadra drużyny ogłosiła również konkurs na stworzenie zabawki w domu. Zbiórkę zakończyło „5 minut dla drużyny”.

Realizowana propozycja programowa skłania członków drużyny do poznawania współczesnego świata i podejmowania zadań edukacji globalnej. Propozycja pozwala rozwijać wrażliwość i zachęca do aktywnej postawy zmieniania świata na lepsze.

Światozmieniacze. Cel: Dobro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *