Struktura w organizacji

Związek Harcerstwa Polskiego, jak większość organizacji tego typu, posiada swoistą strukturę, która w tym przypadku ma charakter ogólnopolski. Poczynając od najmniejszej komórki jaką jest zastęp w drużynie i szóstka w gromadzie, a kończąc na Głównej Kwaterze, której siedziba mieści się w Warszawie. Pojęcie struktury jest niekiedy trudnym do ogarnięcia pojęciem zwłaszcza dla nowych członków drużyny, a tym bardziej ogrom harcerzy i harcerek stojących za każdym szczeblem organizacji. Jak poradzili sobie z tym zagadnieniem członkowie Wyżu na pierwszej październikowej zbiórce, która rozpoczęła cykl spotkań na tematy związane z zastępem? Zapraszamy do relacji.

Struktura w organizacji

Najważniejszy jest zastęp

Pierwsze zbiórki w nowym roku harcerskim wiążą się z największym napływem nowych członków, zwłaszcza dla drużyn działających w szczepie. Nie inaczej było w przypadku Wyżu, w szeregi którego końcem września wstąpiło łącznie 15 harcerzy i harcerek. W związku z tak licznym napływem niezbędne stało się przeorganizowanie istniejących zastępów, co też było częścią zbiórki. W pierwszej kolejności członkowie drużyny zapoznali się z pojęciem struktury. Dowiedzieli się jak wygląda przykładowy rozkład liczebności drużyn i ich zastępów, a także w szerszym spojrzeniu szczepów, hufców i chorągwi. Ćwiczeniem na zobrazowanie zależności całego związku od siły zastępu było ułożenie domku z kart, co pokazało, że usuwając kartę-zastęp z pierwszego rzędu całość konstrukcji zaczyna się chwiać i po krótkim czasie zawala się.

Po przerwie na zabawę każdy z tworzących się zastępów otrzymał do wypełnienia wewnętrzną ankietę polegającą na przeprowadzeniu wywiadu z członkami. Od zebrania podstawowych informacji po zapisanie zainteresowań, z których będzie można w późniejszym okresie wyznaczyć funkcje w zastępach, Niedźwiedzie na poważnie wzięły się do pracy. W efekcie powstały dwa zastępy starszoharcerskie oraz cztery harcerskie, każdy liczący od 4 do 7 osób.

Wewnętrzna integracja

Kiedy już członkowie poszczególnych grup poznali się lepiej, nadszedł czas na kreatywną integrację wewnątrz zastępu. W tym celu rozdano surowy makaron do spaghetti oraz pianki. Korzystając z otrzymanych składników każdy zastęp miał za zadanie zbudować jak najwyższą wieżę nie zapominając o solidnej podstawie. Po kilku minutach najwyższą budowlą mógł pochwalić się jeden z zastępów starszoharcerskich, który w nagrodę dostał dodatkową paczkę pianek.

Dodatkowym ćwiczeniem na zbiórce była konieczność wykonywania większości zadań w skupieniu i przede wszystkim ciszy ze względu na specjalnego gościa – Olę, najmłodszego członka szczepu.

Struktura w organizacji
Struktura w organizacji
Struktura w organizacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *