Strażak nie taki całkiem Sam

Nowa zbiórka Szczwanych Szopów, która miała miejsce 24 października, przyniosła ze sobą nowy cykl sprawnościowy i okazję do zdobycia wielu niezbędnych w nagłych sytuacjach umiejętności. Cykl sprawnościowy „Strażak”, bo o nim mowa, nauczy członków gromady konkretnych zachowań w danej sytuacji, a także uodporni na stres i panikę im towarzyszącym. Zuchy zobaczą, że strażak wcale nie musi być taki całkiem sam w swojej codziennej służbie.

Kot na drzewie

Wtorkową zbiórkę rozpoczęła gawęda Druha Drużynowego o małym chłopcu, który przeprowadził się do wiekowego, spokojnego miasteczka i był świadkiem zapalenia się drzewa przy swoim domu. Gdy dobiegł na posterunek Straży okazało się, że od dawna strażacy nie pamiętali co to znaczy „gasić pożar” i zajmowali się wyłącznie ściąganiem kotów z drzew. Nawet po przyjechaniu na miejsce pożaru strażacy dopytywali gdzie jest ten kot i dopiero chłopiec pokazał im jak podłączyć sprzęt i ugasić płonące drzewo.

Tak rozpoczęła się fascynująca przygoda z jednym z najważniejszych zawodów na świecie. Po gawędzie każdy z zuchów przymierzył stary hełm strażacki i wziął udział w zbieraniu kropelek wody do „wiadra”, aby po chwili w parach przećwiczyć pozycję boczną bezpieczną.

Ewakuacja ze szkoły

Realizacja cyklu sprawnościowego „Strażak” to nie tylko propagowanie bezpiecznego rozpalania ogniska w odpowiednich miejscach lub jego zakazu na terenach zalesionych. To także nauka najważniejszych numerów telefonów i przećwiczenie ewakuacji z miejsca zbiórek. Właśnie tym zajmowali się również podczas zajęć członkowie gromady wypracowując ostatecznie czas równy 35 sek. przy zorganizowanym i pozbawionym paniki dojściu do wyjścia ewakuacyjnego. Dodatkowo kadra pokazała, w którym miejscu najbliżej sali znajdują się gaśnice przeciwpożarowe.

Kolejna zbiórka z cyklu sprawnościowego już dzisiaj, a w najbliższą niedzielę gromada odwiedzi Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

Strażak nie taki całkiem sam
Strażak nie taki całkiem sam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *