Sportowe zmagania w Laponii

Każdego roku jaworznickie zuchy spotykają się w okolicy andrzejek lub mikołajek, aby współzawodniczyć w turnieju sportowym, którego konkurencje nawiązują do danego święta. W tym roku, 9 grudnia, najmłodsi członkowie Związku Harcerstwa Polskiego stanęli we szranki o puchar i miano „Gromady na 6-stkę” w Zuchowym Turnieju Sportowym „Laponia”.

Mikołajkowe konkurencje

W tegorocznym turnieju, zorganizowanym przez VI Szczep Harcerski „Chwaty” im. Stefana Żeromskiego, wzięło udział ponad 70 zuchów z sześciu jaworznickich gromad. Przez dwie godziny uczestnicy starali się wykorzystać wcześniejsze przygotowanie podczas zbiórek do osiągnięcia jak najlepszego wyniku w sześciu przeprowadzonych konkurencjach, w tym rzuty mikołajem lub elfem do komina i toczenie wielkiej kuli śniegowej. Nie zabrakło także konkurencji dla kadr gromad – pokonanie toru przeszkód i bezpieczne doniesienie do celu talerzyka z ciasteczkami oraz miseczką mleka.


Wypowiedź

Co roku jaworznickie zuchy biorą udział w olimpiadzie lub turnieju sportowym, co pozwala im rozwijać swoje umiejętności i przekraczać własne ustanowione bariery – komentuje Komendant Szczepu, phm. Agata Lach. – Tematyczne turnieje mają to do siebie, że przenoszą dzieci w inny świat i pokazują, że ćwiczenia oraz konkurencje sportowe nie muszą być nudne. W tym roku przygotowaliśmy również dodatkowy konkurs „ZUCHkibic”, mający na celu nauczyć najmłodszych zdrowego dopingowania swoich kolegów jak i członków współzawodniczących gromad – dodaje Druhna Agata.


Sportowe zmagania w Laponii

Zdjęcie pochodzi z portalu społecznościowego XIX Szczepu Harcerskiego Grodzisko.

Puchar dla Jeziorek

Zuchowy Turniej Sportowy „Laponia” 2017 wygrały zuchy z XIX Szczepu Harcerskiego „Grodzisko” (29 pkt.), które powróciły do domu z pucharem. Drugie miejsce przypadło ex aequo 9 JGZ „Leśne Skrzaty” i 13 GJGZ „Szczwane Szopy” (po 27 pkt.), na trzecim miejscu uplasowała się 7 JGZ „Włóczykije” (25 pkt.), czwarte miejsce zajęły zuchy z 1 JGZ „Pszczółki” (21 pkt.) natomiast piąte miejsce otrzymali członkowie 3 JGZ „Śmieszki” (18 pkt.). Dodatkowo każda z biorących udział gromad otrzymała słodki upominek na regenerację zużytych sił.


Wypowiedź

Co roku gromady, które brały udział w turnieju mikołajkowym lub andrzejkowym, były łączone w jedną ekipę jeśli ich liczebność była niska. Trafiały się również przypadki kiedy jedną ekipę tworzyły zuchy z trzech różnych gromad, co zawsze stanowiło problem przy przyznaniu nagrody dla zwycięzcy turnieju. Przy organizacji ZTS „Laponia” postaraliśmy się rozwiązać ten problem – tłumaczy phm. Kałuża. – Niezależnie od ilości zgłoszonych zuchów każda gromada wystartowała jako osobna ekipa. Punkty za poszczególne konkurencje były dzielone przez ilość zuchów, co dawało średnią punktów z każdej konkurencji. Dodatkowo jedna z konkurencji była dostosowana pod najmniej liczebną gromadę i narzuciła wybór takiej samej ilości zuchów w każdej gromadzie, co również pozwoliło sprawiedliwie przyznać punkty – dodaje phm. Kałuża.


Organizatorzy pragną podziękować wszystkim biorącym udział uczestnikom, w tym kadrom gromad za przygotowanie zuchów do zawodów oraz Miejskiemu Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie za wsparcie w organizacji. Dodatkowo podziękowania kierujemy do członków 13 PJDW „Wicher”, którzy zaangażowali się w pomoc przy organizacji turnieju.

Sportowe zmagania w Laponii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *