Specjalność lotnicza w drużynie

W jaki sposób zachęcić harcerzy do skupienia się na własnym rozwoju? Odpowiedź nasuwa się sama – dobrze pracować z instrumentami metodycznymi. Kolejne próby na stopnie i sprawności z roku na rok determinują tematy, które powinny zostać poruszone na zbiórkach. Ale co zrobić by w kolejnym już roku do pracy jednostki nie wkradły się nuda i szablonowość? Na pomoc mogą przyjść harcerskie specjalności.

Ostatnie miesiące okazały się bardzo owocne dla Chwatów za sprawą działań podjętych przez instruktorów. Członkowie Harcerskiego Klubu Gier „Gildia” rozwijającego się pod kątem specjalności technicznej aktywnie promowali swoją działalność. W ostatnim czasie m.in. prowadzili warsztaty pn. „WORKSHOP” oraz zainaugurowali stałe spotkania Klubu Gier Planszowych, które skierowane do dzieci i młodzieży odbywają się w każdy czwartek w Szkole Podstawowej nr 6. Natomiast nowością dla naszego szczepu okazała się specjalność lotnicza, której tajniki z fascynacja zgłębiają członkowie Kręgu Instruktorskiego „Skrzat”. Z inicjatyw obu grup instruktorów Szóstki korzystać mogą członkowie pozostałych jednostek – z bardzo owocnym skutkiem.

Specjalność lotnicza w drużynie

Ikar i inni marzyciele

Harcerzy z 3 JDH „Wyż” na zbiórkach dwukrotnie odwiedzili przedstawiciele szczepowego KI. Podczas pierwszego spotkania w piątek 16 marca młodzi Niedźwiedzie wysłuchali legendy o Ikarze oraz wspólnie zastanowili się nad ludzkim pragnieniem zdobycia przestworzy. Harcerze oprócz rysu historycznego zapoznali się również z różnymi rodzajami pojazdów latających oraz dowiedzieli się nieco o ich sposobach utrzymywania w powietrzu.

Członkowie „Skrzata” sporo uwagi poświęcili baloniarstwu, które do dziś obecne jest w harcerskiej specjalności lotniczej. Wisienką na torcie piątkowej zbiórki okazało się wspólne sklejanie dużego modelu balonu na ogrzane powietrze, którego wytrzymałość i funkcjonalność obiecano sprawdzić, gdy tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne.

Specjalność lotnicza w drużynie

Młodzi Baloniarze

Podczas drugiego spotkania w dniu 6 kwietnia członkowie Ki zapoznali harcerzy z zasadami bezpieczeństwa, których przestrzenie konieczne jest w pracy ze specjalnością lotniczą. Po ćwiczeniach wpływających na koordynację oraz uporaniu się z krzyżówką dotyczącą tematyki baloniarstwa członkowie 3 JDH „Wyż” otrzymali zadanie specjalne – ozdobić swój balon nazwą jednostki. Harcerze podzieleni na zastępy szybko stworzyli napis, który znalazł się na czaszy balonu by jak najprędzej sprawdzić efekty swojej wspólnej pracy. Dalsza część zbiórki odbyła się już w terenie.

Na otwartej przestrzeni powyżej I LO członkowie „Skrzata” przygotowali sprzęt niezbędny do przetestowania balonu. Podczas napełniania czaszy gorącym powietrzem instruktorzy opowiedzieli uczestnikom o zachodzących zjawiskach oraz przebiegu zawodów balonowych modeli. Po krótkiej prezentacji gotowy balon wzniósł się w powietrze a jego dosyć długi lot wspólnie obserwowali uczestnicy.

Na zakończenie zbiórki członkowie Kręgu rozdali uczestnikom karty próby na sprawność Młodego Baloniarza, którego 3 z 5 zadań zostały przez harcerzy zrealizowane podczas zbiórek. Miejmy nadzieję, że członkowie 3 JDH „Wyż” zrealizują do końca wymagania i będą mogli cieszyć się zdobyciem sprawności specjalnościowych.

Specjalność lotnicza w drużynie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *