Samarytańskie zmagania harcerzy

W czasie gdy zuchy cofają się do przeszłości, aby lepiej poznać zdarzenia na polu grunwaldzkim, a wędrownicy zapoznają się z dewizą i ideą wędrownictwa, członkowie 3 Jaworznickiej Drużyny Harcerskiej „Wyż” przechodzą gruntowne szkolenie z udzielania pierwszej pomocy oraz gromadzą niezbędną w tym zakresie wiedzę samarytańską.

In case of emergency

Zbiórkę, która odbyła się 19 stycznia, rozpoczęto od obrzędowego powitania oraz wprowadzenia do tematu pierwszej pomocy. Pierwszym zadaniem, z którym zmierzyli się członkowie drużyny było odnalezienie na terenie szkoły przedmiotów niezbędnych w każdej apteczce. Nie było to jednak na tyle łatwe, ponieważ kadra ukryła również takie przedmioty, które są całkowicie zbędne.

W kolejnym etapie zbiórki każdy z zastępów wylosował kartkę z daną sytuacją „Co zrobisz, gdy… ?”. Wśród zapisanych przypadków można było spotkać m.in. złamanie ręki lub krwotok z nosa. Zastępy doskonale poradziły sobie z każdą wylosowaną sytuacją, które zostały także dokładnie omówione przez kadrę jednostki. Przed przejściem do kolejnej części zbiórki niedźwiedzie uczyły się jak dobrze zastosować pozycję boczną.

Dalsza część piątkowego spotkania to sprawdzian radzenia sobie w nagłych sytuacjach, które przydarzały się kadrze drużyny. Symulacje od zemdlenia czy złamania nogi, po ekstremalne wbicie noża w brzuch, były analizowane i zażegnane przez harcerzy. A co ich czeka już na dzisiejszej zbiórce? O tym w kolejnej relacji.

Samarytańskie zmagania harcerzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *