Rozmowa o finansach

Pierwszą piątkową zbiórkę po Świętach Wielkanocnych członkowie 19 JDSH „Grom” spędzili na rozmowie o finansach w Związku Harcerstwa Polskiego. Harcerze dowiedzieli się m.in. w jaki sposób pozyskiwać fundusze, jak przygotować preliminarz imprezy oraz zapoznali się z książką finansową. Całość odbyła się pod czujnym okiem Komendantki Szczepu.

Zaplanować festiwal

Zbiórkę rozpoczęło wykrzesanie iskry w kręgu i zastanowienie się na co każdy z uczestników wydałby kwotę równą 100 zł, po czym członkowie drużyny zapoznali się z przepisami finansowymi ZHP, jakie obowiązują w drużynie i szczepie. Pierwszym zadaniem, przed których stanęli harcerze, było uzupełnienie preliminarza wybranej imprezy, poprzedzone wprowadzeniem do ćwiczenia przez Komendantkę i Kwatermistrza ostatniego Festiwalu Kultury Harcerskiej „Chwat”. Komenda festiwalu wskazała na co należy zwrócić uwagę przy sporządzeniu pisma i jak go uzupełnić przed przesłaniem do Komendy Hufca.

Rozmowa o finansach

Zbiórka publiczna

Przed kolejnym zadaniem członkowie drużyny wzięli udział w ćwiczeniu wspomagającym współpracę w grupie. Z otrzymanych w jednym kolorze figur każdy z uczestników miał ułożyć kwadrat bez komunikowania się werbalnie z innymi. Ćwiczenie pokazało, że dzięki współpracy i dzieleniu się, każdy osiągnie zamierzony cel, co pozwoliło przejść do kolejnego tematu, którym była zbiórka publiczna. Członkowie drużyny starali się podać jak najwięcej przykładów zbiórek funduszy i wynikających z nich plusów oraz minusów.

Książka finansowa

Ostatnią część piątkowej zbiórka poświęcono na zapoznanie się z książką finansową. Harcerze wprowadzali do książki fundusze ze zbiórek publicznych oraz zakupione artykuły. Uczyli się rozbijać produkty mieszczące się na fakturze, aby zapisać je w odpowiednich kolumnach rozchodów. Szczególną uwagę zwrócono na poprawność danych znajdujących się na fakturach oraz wymagane dokumenty przy zakupie artykułów spożywczych. Zbiórkę zakończyło wykrzesanie iskry w kręgu.

Rozmowa o finansach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *