Przekazanie Szopów do Niedźwiedzi

Ten dzień nadszedł nieubłaganie, jak z resztą każdego roku na przełomie września i października. Dzień, w którym najstarsze Szopy będące już od miesiąca czwartoklasistami zostają oficjalnie przekazane do Niedźwiedzi z 3 Jaworznickiej Drużyny Harcerskiej Wyż. Tego roku aż 13 członków Szczwanych Szopów, w tym czterech szóstkowych, przepięło Znaczek Zucha na patkę od prawej kieszeni i z dumą założyło nową chustę.

Przekazanie Szopów do Niedźwiedzi
Przekazanie Szopów do Niedźwiedzi

Tym razem Geosfera

Każdego roku kadra gromady stara się zorganizować przekazanie w innym miejscu lub przebiegające w niecodzienny sposób. Tym razem wybór padł na jaworznicką Geosferę, gdzie chwilę wcześniej zakończyła się wspólna gra terenowa Szczwanych Szopów i Czyżyków wieńcząca realizację zadań do zdobycia Odznaki Służby Ziemi Śląskiej. Jedenastu z trzynastu obecnych członków gromady z zawiązanymi oczami poprowadził do pomostu widokowego przyboczny Szopów dh Wiktor, gdzie przed schodami na pierwszy harcerski test odwagi oddał ich w ręce nowemu opiekunowi – przybocznemu Wyżu dh Jankowi.


Wypowiedź

Moment przejścia pod opiekę do nowej kadry zawsze wiąże się z lekką niepewnością i wymaga nabycia zaufania. Rzecz ma się nieco inaczej, kiedy mówimy o przekazaniu wewnątrz szczepu, gdzie zuchy znają już swoich przyszłych opiekunów. Niemniej staramy się, aby ten pierwszy moment zależności od nowej kadry wiązał się z testem odwagi i zaufania – mówi phm. Radosław Kałuża HR, drużynowy Szopów.


Kiedy Druh Janek starał się bezpiecznie przeprowadzić przyszłych członków drużyny przez pomost, przyczajone Niedźwiedzi próbowały nastraszyć swoich kolegów i koleżanki. Młode Chwaty nie dały się jednak tak łatwo i już po chwili każdy z nich otrzymał swoją nową chustę wiązaną przez pwd. Izabelę Dudek – drużynową Wyżu. Zanim powiększona o nowych członków drużyna udała się na rozpalonego w pobliżu grilla, gdzie Szopy i Czyżyki odpoczywały po grze, przeprowadzono pierwszą zabawę integracyjną w celu zapamiętania wszystkich imion.

Przekazanie Szopów do Niedźwiedzi
Przekazanie Szopów do Niedźwiedzi
Przekazanie Szopów do Niedźwiedzi

Przed przybyciem Szopów

Tydzień wcześniej, przed przekazaniem zuchów do drużyny członkowie Wyżu uzupełniali ewentualne braki i sprawdzali swoją wiedzę na temat różnic pomiędzy odznaczeniami na mundurach swoich i młodszych kolegów. Harcerze poznali jedną z zuchowych zabaw oraz nauczyli się nowej, bardziej adekwatnej do swojego wieku. W kolejnej części zbiórki każdy z patroli otrzymał „obraz” fikcyjnego członka szczepu, z którego to opisu musieli wyszukać i nanieść na szkice koszul mundurowych odpowiednie elementy.

Ostatnim zadaniem było przyczepienie na mundurze w odpowiednim miejscu trzech wybranych elementów. Trudność sprawiały jednak zawiązane oczy i poleganie na podpowiedział drugiej osoby z patrolu.

Przekazanie Szopów do Niedźwiedzi
Przekazanie Szopów do Niedźwiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *