Projekt a zadanie zespołowe

Kolejny miesiąc dobiegł końca, a wraz z nim cykl zbiórek poświęcony tematyce zastępu, zarówno jego budowie, opracowaniu obrzędowości, jak i kwintesencją jaką są zadania zespołowe i projekty starszoharcerskie. Zanim jednak członkowie Wyżu skupili się nad pierwszymi krokami w tym kierunku, wspólnie pochylili się nad planem pracy swoich zastępów oraz drużyny. Od udziału w grze tematycznej, po wyjazdy do innego miasta – Niedźwiedzie mieli wiele pomysłów na zagospodarowanie wspólnego czasu.

Projekt a zadanie zespołowe

Program i jego realizacja

W pierwszej części zbiórki poprowadzonej tym razem przez Komendantkę Szczepu członkowie drużyny otrzymali za zadanie wypisać min. po trzy inicjatywy, nad którymi ich zastępy chciały by się skupić w obecnym roku. Duża część nowych członków typowała gry terenowe i tematyczne. W szczególności poproszono o dalsze losy bohaterów w postapokaliptycznym świecie jutra przygotowanym przez dh Janka.

Poza wszelaką grą na liście „To Do Things” znalazły się takie inicjatywy jak: maraton filmowy, wspólne zrobienie pizzy, zbudowanie iglo czy wycieczka do Krakowa. Wśród wymienionych rzeczy wystąpiło również wykonanie projektu starszoharcerskiego, zainicjowanie happeningu czy udział w warsztatach. Jeżeli zaś chodzi o wybór inicjatyw dla całej drużyny to na pierwszym miejscu znalazła się organizacja „nocki”.

Projekt a zadanie zespołowe

Druga część zbiórki to już zapisanie w punktach konkretnych działań z pomocą narzędzi, jakimi są projekt starszoharcerski i zadanie zespołowe. Tym razem wyjaśnieniami i przykładami zajął się Przewodniczący Gildii, który ubrał pojęcie projektu w szaty gry fabularnej. Członkowie drużyny wybierali swojego przeciwnika, który przeszkadzał im w osiągnięciu celu oraz omawiali kolejne etapy przygody mające na celu eliminację antagonisty.

Po wstępnej teorii każdy z zastępów rozpisał zbiór działań nawiązujący do obchodów 11 Listopada. Młodsze zastępy rozpisały zadania zespołowe i przyporządkowały poszczególne inicjatywy swoim członkom, od narysowania plakatów, po naukę hymnu. Zastępy SH skupiły się nad rozpisaniem projektów o dłuższym terminie realizacji.

Jak potoczą się losy bohaterskich zastępów podczas dążenia do obranego celu? Będziemy śledzić bacznie ich kolejne kroki.

Projekt a zadanie zespołowe
Projekt a zadanie zespołowe
Projekt a zadanie zespołowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *