Poznajemy Władysława i Witolda

Drugą zbiórkę w tym roku członkowie gromady spędzili m.in. na zapoznaniu się z postaciami Króla Władysława Jagiełły i Księcia Witolda, którzy dzielnie stawili czoła rycerzom Zakonu Krzyżackiego na polach Grunwaldu. To kolejna zbiórka z nowego cyklu sprawnościowego, w trakcie którego Szczwane Szopy realizują zadania w ramach Współzawodnictwa Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich.

Zbieramy Chorągwie

Pomimo nagłych silnych opadów śniegu i utrudnionego dojazdu do szkoły w trakcie obrzędowego rozpoczęcia co kilka sekund dochodziły kolejne zuchy, które już po chwili słuchały jak Druhna Agata opowiadała dzieje Króla Władysława Jagiełły i Księcia Witolda. Zostały również zaprezentowane portrety obu władców i przytoczone ciekawostki, jak np. wizerunek Jagiełły na banknocie 100 złotowym.

Zaraz po gawędzie Drużynowy gromady opowiedział jak wyglądały chorągwie i zaprosił zuchy do wspólnej zabawy, w trakcie której zadaniem dwóch Szopów było wcielenie się w postacie Władysława i Witolda oraz zgromadzenie wszystkich chorągwi przed bitwą.

W kolejnej części zbiórki członkowie gromady otrzymali kartki z wizerunkiem Chorągwi Dworskiej Rycerzy Przybocznych. Zadaniem zuchów było odpowiednie pokolorowanie fragmentów chorągwi według wzoru, co nagradzane było słodkim poczęstunkiem.

Poznajemy Władysława i Witolda

Poznajemy naszych przeciwników

Po zebraniu chorągwi i wykonaniu majsterki zuchy zagłębiły się w dzieje Państwa Zakonu Krzyżackiego na Ziemiach Polskich oraz zaznajomiły się z sylwetką Wielkiego Mistrza Ulricha von Jungingena. Nie zabrakło pytań o wizerunek jego chorągwi.

Ponieważ rycerze zakonu stosowali walkę podjazdową na Kujawach i na Litwie, wskutek której ostatecznie doprowadzono do Wielkiej Wojny (1409-1411)zuchy postanowiły poznać taktykę przeciwnika. Zadaniem członków gromady było podkradnięcie się do wójta wioski w ciemnościach sali i pozostanie niezłapanym przez niego.

W połowie zabawy Drużynowy zlecił czwórce zuchów odnalezienie w zakamarkach szkoły ukrytych chust. Po kilku minutach do sali powrócili Antek, Olek, Julek i Gabryś, którzy mogą od teraz z dumą nosić barwy gromady.

Obiecuję być dobrym zuchem

16 stycznia będzie szczególnym dniem dla dwójki zuchów, która złożyła Obietnicę Zucha i otrzymała Znaczki Zucha. W imieniu kadry i wszystkich członków gromady serdecznie gratulujemy Dominice i Michałowi rozpoczęcia pełnej radości i zabawy drogi zucha.

Poznajemy Władysława i Witolda

Poznajemy Władysława i Witolda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *