Podsumowanie obozu w Siamoszycach

Wraz z zakończeniem obozu w Siamoszycach zakończył się kolejny rok harcerski dla naszych podopiecznych ze Szczepu. Śródroczna praca, spotkania i zabawy podczas cotygodniowych zbiórek zostały podsumowane podczas wyjazdu do Ośrodka Szkoleniowo Wypoczynkowego Amonit Hufca ZHP Ziemi Myszkowskiej w Siamoszycach. Jak w roku ubiegłym zuchy i harcerze zostali zakwaterowani w namiotach i drewnianych domkach na tym samym terenie, co znacznie ułatwiło rozlokowanie oraz zaplanowanie pionierki. O przebiegu poszczególnych dni pisaliśmy w poprzednich postach, teraz nadszedł czas na podsumowanie.

O programie słów kilka

Dwa tygodnie spędzone na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej to doskonały okres, aby wykorzystać uwarunkowanie terenu pod związany z przyrodą program. Zarówno zuchy jak i harcerze skupili się na poznawaniu tajników przyrody.

Starsi obozowicze realizowali wymagania w celu zdobycia Odznaki Leśnego Wampum. Nauka gotowania naparów, pieczenie chleba Bi-Pi, nauka budowania różnych stosów ogniskowych czy kuchni „Trzy dziury”, a przede wszystkim budowa szałasu w lesie i spędzenie w nim nocy – to tylko niektóre z zajęć, w których wzięli udział harcerze i harcerki z 3 JDH „Wyż” oraz 13 JDW „Wicher”.

Młodsi członkowie tegorocznego obozu dali się ponieść przygodnie związanej z najsłynniejszymi stworkami jakimi są Pokemony. Tak jak harcerze, tak i zuchy uczyły się o lesie, a także o hodowaniu zwierząt i ich pielęgnacji. Wszystko przeplatane poszukiwaniem Pokemonów i realizacją zadań w celu zdobycia kolejnych odznak.

Rok temu zuchy i harcerze wzięli udział w dwóch wyjazdach podczas pobytu w Siamoszycach. Pierwszym z nich była wizyta w fabryce cukierków i pizzerii, gdzie sami robili swoje cukierki i mini-pizze. Dla odważnych czekała noc duchów na Zamku w Ogrodzieńcu. W tym roku kadra postawiła na wycieczki wymagające wysiłku oraz zręczności.

Starsze Chwaty wzięły udział w 5 godzinnym spływie kajakowym po Białej Przemszy. W tym czasie zuchy i młodsi harcerze odwiedzili Gospodarstwo Agroturystyczne „Zielony Zakątek”, gdzie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o zwierzętach hodowlanych i ulepili własne gliniane ozdoby. Druga z wycieczek to już test odwagi w parku linowym AdrenalinaPark w Podzamczu oraz zjazd na Torze Saneczkowym. Nie zabrakło buszowania na straganach pełnym pamiątek.

Przede wszystkim metodyka

Obóz szczepu to przede wszystkim forma podsumowania śródrocznej pracy i okazja do realizacji wielu różnych sprawności harcerskich czy zuchowych. To także okazja to ukończenia rozpoczętych prób na stopnie lub ich częściowe zrealizowanie.

Pod tym względem tegoroczny obóz był naprawdę udany. Zuchy zrealizowały trzy sprawności zespołowe oraz dwie indywidualne, w tym nową sprawność związaną z zostaniem Trenerem Pokemonów. Starsi członkowie skupili się przede wszystkim na realizacji wymagań na Odznakę Leśne Wampum, ale również i na projektach starszoharcerskich czy zadaniu zespołowym.

Dodatkowo trójce Niedźwiedzi udało się ukończyć swoje próby na stopnie Pionierki / Odkrywcy, a także zamknąć trwający projekt i ukończyć nowy. Pozostałym harcerzom w ramach zdobywania Wampum udało się zrealizować wymagania na sprawności kuchcika, sobieradka obozowego i technika obozowego.

Jednak najważniejsze dla dwóch harcerek z Wyżu było złożenie Przyrzeczenia Harcerskiego, czego serdecznie gratulujemy.

Obóz w liczbach

Jak w roku ubiegłym, tak i tym razem prezentujemy infografikę, w której opisaliśmy nasz tegorocznych wyjazd do Siamoszyc w liczbach.

W imieniu kadry obozu dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji pobytu w Siamoszycach. Dziękujemy członkom Skrzata za pomoc przy pionierce, podróży autokarem i organizacji zajęć dla wędrowników. Dziękujemy również kadrze i kwaterce ośrodka Amonit, właścicielom „Zielonego Zakątka” oraz rodzicom naszych podopiecznych. Dodatkowo w imieniu Komendanta Obozu składamy podziękowania kadrze za pomocy i wytrwałość w przeciągu tych dwóch tygodni.

Tym postem kończymy relacjonowanie obozu i szykujemy się do dalszych harcerskich przygód.

Podsumowanie obozu w Siamoszycach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *