Piknik Lotniczy na Gródku

Połowa września to okres, kiedy jaworzniccy harcerze rozpoczynają na nowo swoje śródroczne działania zainaugurowane tym razem 15 września Apelem Hufca ZHP Jaworzno w Śródmieściu na jaworznickich plantach. Dzień później członków VI Szczepu Harcerskiego „Chwaty” można było spotkać w Parku Gródek, gdzie w formie pikniku zakończono miejskie uroczystości związane ze Świętem Lotnictwa Polskiego.

Piknik Lotniczy na Gródku
Piknik Lotniczy na Gródku

Przygotowania do Pikniku

Na dniach poprzedzających piknik harcerze i harcerki z Wyżu, Wichru oraz Skrzata spotkali się w lokalu hufca i Szkole Podstawowej nr 6 na warsztatach poświęconych specjalności lotniczej. Celem było wyjaśnienie, przygotowanie i nauczenie samodzielnego montażu wykorzystywanych podczas warsztatów balonów i latawców. W pierwszej kolejności starsi instruktorzy pokazywali w jaki sposób sklejać ze sobą arkusze bibuły, czego efektem było przygotowanie 5 balonów. Drugie spotkanie to przede wszystkim omówienie sposobu przygotowania latawca z wykorzystaniem bambusa i specjalnego poszycia.

Niedzielne szybowanie

Spośród wielu atrakcji, jakie przygotowano 16 września w Gródku, mieszkańcy mogli skorzystać z oferty warsztatowej Chwatów. Stanowisko składające się z namiotu wojskowego i zabezpieczonych dwóch miejsc startowych dla balonów na ogrzane powietrze przyciągało uwagę młodszych i starszych jaworznian. W namiocie każdy uczestnik pikniku mógł przygotować swój własny latawiec od podstaw. Zaczynając od wiązania dwóch kawałków bambusa, odpowiedniego nacięcia końców i przygotowania formy, po ozdobienie poszycia i przyklejenie go do szkieletu latawca. W warsztatach wielką uwagę skupiano na wspólną pracę rodzica i dzieci.

W międzyczasie na stanowiskach poza namiotem wypuszczano skonstruowane z bibuły balony. Pierwszy z nich, przygotowany jeszcze na zbiórce 3 JDH Wyż, poszybował na znaczną odległość, co przyciągnęło uwagę odwiedzających tego dnia park mieszkańców. Kolejne mniejszych rozmiarów, balony były wypuszczane co kilkanaście minut nad stanowiskiem Chwatów. Zainteresowanie warsztatami było tak duże, że pod koniec dnia skończyła się część materiałów do budowy latawców.

W imieniu Komendanta Szczepu pragniemy podziękować wszystkim członkom drużyn za aktywne włączenie się do realizacji przedsięwzięcia. Szczególne podziękowania kierujemy do Druhów Adama i Maćka ze Skrzata za przeprowadzenie i organizację warsztatów.

Piknik Lotniczy na Gródku
Piknik Lotniczy na Gródku
Piknik Lotniczy na Gródku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *