O zagrożeniach słów kilka

Obecnie zmieniający się klimat i rosnąca średnia temperatura powodują występowanie zjawisk, z którymi do niedawna nie spotykaliśmy się w naszym kraju. Do nowych zagrożeń możemy dopisać ostatnie silne wichury, orkany i nawet małe trąby powietrzne. Z drugiej strony już nie spotykamy się z dużymi opadami śniegu, które z łatwością przykrywały pociągi.
Nieważne jak bardzo zmienia się nasz klimat strażacy muszą radzić sobie w każdych warunkach, a zuchy?

Uchyl się przed pociskiem

Zbiórka rozpoczęła się od omówienia występujących zagrożeń, z którymi właśnie strażacy, zarówno w naszym kraju jak i w innych krajach, muszą sobie radzić. Zuchy wymieniły tutaj najbardziej znane, czyli powodzie, trzęsienia ziemi, wielkie pożary lasów czy trąby powietrzne. Właśnie do tego ostatniego z zagrożeń nawiązano zabawę, czyli wykazanie się umiejętnością uników przed przenoszonymi przez wiatr przedmiotami, którego siła miotania jest bardzo duża.

W trakcie zabawy został odgwizdany alarm ewakuacyjny. Zuchy szybko ustawiły się w parach przed drzwiami i za drużynowym ruszyły w kierunku wejścia do szkoły. Czas: 45 sekund.

Jak przenieść poszkodowanego

Podczas drugiej części zbiórki członkowie gromady skupili się na sposobach przenoszenia rannych osób. Na początku szybko przypomniano jak ułożyć na ziemi nieprzytomną osobę oraz kiedy użyć koca ratowniczego. Następnie zuchy dobrały się w trójki i na wzór kadry przeniosły jedną z osób swojej ekipy za pomocą „krzesełka”. Co jednak w przypadku gdy mamy nieprzytomną lub ciężko ranną osobę?

Nosze to rodzaj urządzenia medycznego służące do transportu poszkodowanego w pozycji leżącej i są stosowane przez różne służby ratownicze. Takie właśnie nosze skonstruowano z dwóch długich kijów i dwóch bluz członków kadry. Za sprawą tak przygotowanego urządzenia każdy z zuchów był przetransportowany z miejsca wypadku do bezpiecznej strefy.

Podczas reszty zbiórki zuchy wcieliły się w płomyki i uciekały przed próbującym je ugasić strażakiem, a także skupiły się na walce o każde suche drewienko pomiędzy płomieniami i strażakami w odmianie zabawy „rekin”. Odbył się również kolejny alarm. Czas: 40 sekund.

O zagrożeniach słów kilka
O zagrożeniach słów kilka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *