O umiejętności zadawania pytań

Nie od dziś wiadomo, że umiejętnie zadane pytanie przybliża nas do uzyskania jak najbardziej oczekiwanej odpowiedzi. Obecnie ta umiejętność przydaje się podczas wyszukiwania informacji za pomocą „wujka” Google, gdzie tylko precyzja uratuje nas od dodatkowych tysiąca stron wyników. Po zrealizowaniu cyklu sprawnościowego „Miś Wojtek” członkowie gromady nie tylko uczyli się jak precyzyjnie zadać pytanie ale również zastanawiali się czego tak naprawdę chcą się dowiedzieć.

O umiejętności zadawania pytań
O umiejętności zadawania pytań

Dlaczego biedronki mają kropki?

W ramach realizacji zadań z trzeciego etapu Turnieju Gromad ZHP członkowie gromady wzięli udział w zbiórce poświęconej zadawaniu pytań. Spotkanie rozpoczęło się od rozmowy z zuchami na temat „Kto w rodzinie najczęściej odpowiada na nurtujące pytania?”. Tutaj zdania były bardzo podzielone. Część Szopów odpowiedziało, że mama lub tata, a część obstawało przy dziadku i babci. Nie obeszło się również bez odpowiedzi wskazującej na wyszukiwarki internetowe. Kadra zwróciła uwagę na niebezpieczeństwa kryjące się w sieci, które mogą wyjrzeć na światło dzienne po wpisaniu źle sformułowanego pytania i odwiedzenia zainfekowanych stron z odpowiedziami.

Następnym krokiem było zapisanie na niebieskich kartkach najbardziej nurtujących pytań. I tak zuchy dały się ponieść fantazji. Członkowie gromady pytali dlaczego psy nie latają lub dlaczego wszystkie zwierzęta nie mają skrzydeł? Dlaczego jednorożec ma jeden róg oraz dlaczego lecąc wysoko samolotem nie widzimy Pana Boga? Wszystkie zebrane pytania trafiły do jednego niebieskiego worka i czekały na kolejną część zbiórki.

Pytanie czy wyzwanie?

Po kilku zabawach, które rozruszały zuchy, wszystkie szopy usiadły wokół chusty animacyjnej i stanęły przed kolejnym ważnym dylematem: „Pytanie czy wyzwanie?”. Każdy z członków mógł wybrać czy wylosować pytanie i spróbować na nie odpowiedzieć, czy jednak sięgnąć do żółtego worka z wyzwaniami przygotowanymi przez kadrę. Pierwsi wyzwania podjęli się szóstkowi, a zaraz za nimi reszta gromady łącznie z kadrą. Wśród wyzwań znalazły się takie zadania jak zaszczekanie, zaprezentowanie pitongów, obiegnięcie całej gromady czy zrobienie „Koali koali mamy”. Dużo radości sprawiły również próby udzielania odpowiedzi na przygotowane pytania.

Mądrzejsi o szczerą i prostą logikę dzieci (Dlaczego psy nie latają? Bo nie mają skrzydeł. Dlaczego wszystkie zwierzęta nie mają skrzydeł? Bo nie latają.) członkowie kadry zakończyli zbiórkę kręgiem rady i przyznaniem Szczepana jednemu z zuchów do czasu kolejnej zbiórki.

Ta zbiórka była również niezapomniana dla trójki zuchów. Tego dnia Pola, Maja i Marysia złożyły Obietnicę Zucha i otrzymały swoje Znaczki 🙂

O umiejętności zadawania pytań