O strojach ludowych i Byczyniankach

Dobiegła końca realizacja kolejnego cyklu sprawnościowego u najmłodszych członków szczepu. Zaowocowało to zdobyciem po raz drugi autorskiej sprawności naszych instruktorów związanej z rodzinnym miastem „Młody Drwal”. Ostatnie dwie zbiórki zuchy poświęciły na zapoznanie się ze strojami ludowymi, które można spotkać w Jaworznie, a także odwiedziły Zespół Śpiewaczy Byczynianki.

Krakowiacy Zachodni

Pomimo przynależenia do województwa śląskiego jaworznicki folklor jest bardziej związany z obowiązującym w minionych latach podziałem administracyjnym, kiedy to miasto przynależało do województwa krakowskiego. Do dziś właśnie stroje krakowiaków zachodnich można spotkać w takich dzielnicach jak m.in. Byczyna, Szczakowa, Ciężkowice czy Jeleń. Zanim jednak Szopy wybrały się na zwiedzanie Byczyny i działających tam Byczynianek należało lepiej zapoznać się z samym strojem.

Podczas zbiórki, 15 maja, członkowie gromady korzystając z materiałów otrzymanych od Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie „Jaworzno – kocham moje miasto”, przyjrzeli się bliżej grafikom przedstawiającym strój damski i męski. Po nazwaniu wszystkich części obu strojów zuchy otrzymały własne plansze w celu pokolorowania, wycięcia i „ubrania” jaworznian.

Odpowiednio przygotowani członkowie gromady mogli spotkać się z członkiniami Byczynianek oraz wziąć udział w zwiedzaniu dzielnicy przygotowanym przez Druha Wiktora.

O strojach ludowych i Byczyniankach
O strojach ludowych i Byczyniankach

Byczynianki i Byczyna

Realizując jedno z zadań próby mającej na celu zdobycie Odznaki Harcerskiej Służby Ziemi Śląskiej i jednocześnie podsumowując sprawność Młodego Drwala, 22 maja członkowie gromady udali się w odwiedziny do Zespołu Śpiewaczego Byczynianki. Dla niektórych zuchów pierwszą atrakcją tego dnia była jazda autobusem.

Zwiedzanie dzielnicy Szopy rozpoczęły od wizyty w Klubie Niko Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, gdzie swoją siedzibę mają Byczynianki. Dzięki uprzejmości Przewodniczącej Dubiel i pozostałym członkiniom zespołu zuchy miały okazję podziwiać na żywo strój ludowy i jego poszczególne elementy, wysłuchać kilku zaprezentowanych przyśpiewek oraz „zagrać” na harmonii. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. W ramach podziękowań członkowie gromady również wykonali dla zespołu jedną z piosenek zuchowych i podarowali drobny upominek.


Wypowiedź

To ważne, aby najmłodsi mieszkańcy Jaworzna mieli okazję zapoznać się z prężnie działającym zespołem ludowym, który dodatkowo miesiąc wcześniej świętował swoje 35-lecie istnienia – mówi phm. Radosław Kałuża, drużynowy gromady. – Żadne fotografie i nagrania nie zastąpią możliwości zobaczenia na żywo szczegółowych elementów strojów i możliwości wysłuchania ludowych piosenek. W imieniu zuchów i kadry gromady pragnę podziękować za tak miłe przyjęcie i fascynującą opowieść – dodaje Drużynowy Szopów.


Obecnie na terenie Jaworzna oprócz Zespołu Śpiewaczego Byczynianki działają również m.in. Szczakowianki, Dobrzanki, Jaworznianki i Jelenianki.

O strojach ludowych i Byczyniankach
O strojach ludowych i Byczyniankach

Byczyński Byk

Po wizycie u Byczynianek członkowie gromady pod przewodnictwem Druha Wiktora udali się na zwiedzanie położonej w południowo-wschodniej części miasta dzielnicy. Sama nazwa wywodzi się od łąk i polan śródleśnych, gdzie wypasano konie i bydło.

Udając się w kierunku drogi krajowej nr 79 łączącą Warszawę z Bytomiem Szopy poznały lokalizację byczyńskiej filii biblioteki, wspięły się na leżącego przy rynku byka nawiązującego do nazwy dzielnicy oraz podeszły pod „stok”, czyli historyczne ujęcie wody mające obecnie formę fontanny.

Zwiedzanie z powodu ograniczonych ram czasowych zakończyło się odwiedzeniem położonego u podnóża Góry Biskupiej kościoła, którego kamień węgielny poświęcono w 1930 roku.

Zwiedzanie Byczyny zakończyło realizację cyklu sprawnościowego „Młody Drwal”.

O strojach ludowych i Byczyniankach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *