Kształceniowy koniec miesiąca

Coraz częściej można spotkać instruktorów naszego szczepu w roli prowadzących zajęcia na kursach lub organizujących warsztaty. Nie inaczej miało to miejsce pod koniec miesiąca, kiedy to „Chwaty” gościły w Hufcu ZHP Ziemi Tyskiej oraz Hufcu ZHP Chrzanów. Co tym razem poruszali na zajęciach nasi instruktorzy?

Workshop w Tychach

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zorganizowane w tym roku chorągwiane warsztaty z projektowanie gier „Workshop”, które odbyły się w siedzibie Chorągwianej Szkole Instruktorskiej „Iskra”. Tym razem „Workshop” zagościł w Tychach, gdzie przez prawie pięć godziny uczestnicy zgłębiali istotę gier i projektowania wybranych jej form.

Na początku warsztatowicze zapoznali się z historią „gry”, różnicami pomiędzy zabawą a grą, a także podziałem na eurogry, ameritrash oraz tzw. gry imprezowe (oryginalnie „beer & pretzel games”). Uczestnicy warsztatów wzięli udział w prezentacji takich tytułów jak m.in. „Speed Cups”, „Tenzi”, „303. Bitwa o Londyn”, „Story Cubs” i „6.bierze!”. W kolejnej części zajęć warsztatowicze podzieleni na grupy skupili się na zaadaptowaniu do realiów harcerskich popularnych gier, tj. „5 Sekund”, „Domino”, „Tabu” i „Timeline”, w które kilka minut później rozegrali turniej.

Druga część Workshop’u skupiona była na zapoznaniu się z zaprojektowanymi przez HKG „Gildia” grami wielkoformatowymi, omówieniu poszczególnych etapów budowy i prezentacji działania. Najwięcej emocji wzbudziła gra wielopoziomowa „Zgrupowanie Radosław”, która nawiązuje do 10 dnia Powstania Warszawskiego. Uczestnicy warsztatów wypracowali w grupach drugi, a nawet trzeci, poziom gry, po czym zostały one omówiony na forum i poddane analizie powodzenia.

W imieniu prelegentów składamy podziękowania na ręce phm. Anny Miernik i hm. Mariana Miernika za pomoc w organizacji i możliwość odwiedzenia tyskich harcerzy.

Kształceniowy koniec miesiąca

Zuchmistrzowie pozyskują sojuszników

W niedzielny poranek instruktorzy szczepu kolejny raz wzięli udział w drugim zjeździe Kursu Drużynowych Zuchowych „Akademia Pana Kleksa” zorganizowanego przez ZKK Hufca ZHP Chrzanów. Tym razem przyszli zuchmistrze zgłębiali temat pozyskiwania sojuszników. W trakcie trwających półtorej godziny zajęć uczestnicy kursu zapoznali się z podziałem sojuszników na partnerów, sponsorów i darczyńców oraz napisali list do dyrekcji szkoły i dyrektora klubu osiedlowego w celu zorganizowania przedsięwzięcia dla gromad ze swoich hufców.

Dalsza część porannych zajęć skupiona była na sposobach promocji gromady i kontakcie z rodzicami. Omówiono najskuteczniejsze sposoby kontaktowania się z opiekunami podopiecznych i celowość zamieszczenia w wiadomości informacji wydających się oczywistymi. W części poświęconej promocji skupiono się m.in. na analizie zamieszczanych zdjęć gromady i prywatnych profilach kadry jednostki.

W imieniu kadry Szopów składamy podziękowania na ręce phm. Aleksandry Nowak za możliwość przeprowadzenia zajęć i podzielenia się doświadczeniem w prowadzenia gromady zuchowej.

Kształceniowy koniec miesiąca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *