Gdzie jesteście Rudy, Alku, Zośko?

Nadszedł długo wyczekiwany piątek, kiedy to harcerze i harcerki z 3 Jaworznickiej Drużyny Harcerskiej „Wyż” spotkali się na swojej pierwszej w tym roku kalendarzowym zbiórce. Tematem przewodnim były Szare Szeregi i historyczne postacie Rudego, Alka i Zośki. Ale najpierw te informacje trzeba było odszukać…

Gdzie jesteście Rudy, Alku, Zośko?

Harcerze z Szarych Szeregów

Zbiórka rozpoczęła się od obrzędowego rozpalenia świeczki przez gości – Komendantkę Szczepu i Drużynowego Szopów, a także wyżowego przywitania. Następnie Druhna Iza wprowadziła członków drużyny do tematu zbiórki. Harcerze i harcerki wysłuchali informacji na temat powstania organizacji „Szarych Szeregów” oraz sytuacji w jakiej znalazło się harcerstwo w roku 1939. Pierwszym zadaniem, przed jakim postawiono członków drużyny, było odnalezienie informacji o członkach Szarych Szeregów – Rudym, Alku i Zośce. Drużyna podzielona na trzy patrole rozbiegła się po szkolnych korytarzach w poszukiwaniu ukrytych kopert. Odnalezione w ten sposób opisy postaci harcerze wspólnie przeczytali w kręgu i przyporządkowali do zdjęć Bytnara, Dawidowskiego i Zawadzkiego.

Działania w konspiracji

Przed przystąpieniem do kolejnej części zbiórki, w tym do szkolenia w działaniach konspiracyjnych, członkowie drużyny wspólnie uczyli się piosenki „Pytania”. W samym szkoleniu nie zabrakło ćwiczenia dyscypliny poprzez musztrę prowadzoną przez Drużynowego. Prawdziwym egzaminem było skradanie się w celu odzyskania flag Polskich, których pilnował niemiecki żołnierz. Ostatnim zadaniem było sprawdzenie umiejętności zapamiętywania dwuczłonowych haseł poprzez zabawę „Kelner”. Zbiórka zakończyła się obrzędowymi pięcioma minutami dla drużyny.

Podchody

Chustowanie w drużynie

Dla dwóch druhenek pierwsza zbiórka w tym roku była bardzo wyjątkowa, ponieważ otrzymały swoje chusty drużyny. Nie obyło się bez przeszukania każdego zakamarka na kilku piętrach ale ostateczny efekt wart był zachodu. Oficjalnie, przy blasku świec, Druh Wojtek i Druhna Iza zawiązali chusty szczęśliwym harcerkom. Całość zamknęło wspólne odśpiewanie piosenki drużyny. Gratulacje Druhny!

Chustowanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *