Harcerze o harcerzach i pracy zastępów

Kto to jest harcerz? Wolontariusz w charakterystycznym stroju, czy nastolatek o specyficznym hobby? Czy ważne jest dla niego pomaganie ludziom w potrzebie, czy jednak bieganie po lesie w poszukiwaniu ukrytych tajemnic? Czy osoba harcerza i jego priorytety zmieniły się w przeciągu tych 100 lat razem ze zmianą otaczającej go rzeczywistości? O tym i kilku innych sprawach rozmawiali na ostatniej zbiórce członkowie 3 JDH „Wyż”.

Harcerze o harcerzach i pracy zastępów

Bohater. Osoba, która zawsze pomoże. Osoba, która nie zostawi nikogo w potrzebie – te sformułowania pojawiały się najczęściej spośród wypisanych na kartkach przez członków drużyny. Obok tak ważnych cech pojawiało się stwierdzenie, że jest to osoba w mundurze, co przekłada się na silne przywiązanie obecnych harcerzy do swojej tak charakterystycznej koszuli. Nie zabrakło zatem omówienia co powinno znaleźć się na takiej koszuli mundurowej.

Kolejne pytanie nawiązywało do tego, co jest dla dzisiejszych harcerzy najważniejsze. Członkowie drużyny najczęściej odpowiadali, że Prawo Harcerskie i otrzymany Krzyż Harcerski i chusta, ale również drużynowy i sama drużyna, która jest niejednokrotnie dla wielu formą rodziny.

W drugiej części zbiórki kadra i zastępowi wzięli udział w Radzie Drużyny, natomiast zastępy opracowywały scenki o zachęcaniu niezrzeszonych osób do wstąpienia w szeregi drużyny. Nie mogło również zabraknąć zabaw, w tym „Togi” – jednej z najpopularniejszych wśród członków drużyny. Zaraz potem wspólnie w zastępach zapisywano pomysły na ciekawe przeprowadzenie zbiórek zastępów, które odbędą się w tym miesiącu.

Harcerze dla seniorów

Nazajutrz po zbiórce drużyny, członkowie Wyżu wraz z Szczwanymi Szopami wzięli udział w koncercie „Jaworznianie Seniorom”. Koncert zorganizowano na jaworznickim rynku w ramach obchodów Tygodnia Seniora. Zuchy i harcerze pod przewodnictwem kadry szczepu wykonali na scenie pięć utworów, w tym m.in. „Stokrotkę” czy „Chusty Harcerskie”.

W imieniu Komendanta VI Szczepu Harcerskiego „Chwaty” phm. Agaty Lach i kadry drużyn dziękujemy zuchom i harcerzom, którzy wzięli udział w koncercie.

Harcerze o harcerzach i pracy zastępów
Harcerze o harcerzach i pracy zastępów

Foto. Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *