Harcerstwo w kinematografii

W piątek, 2 czerwca, członkowie 3 Jaworznickiej Drużyny Harcerskiej „Wyż” i 19 Jaworznickiej Drużyny Starszoharcerskiej „Grom” wzięli udział w spotkaniu z filmem zorganizowanym przez Druha Wojciecha Dudka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie. Przed projekcją filmu odbyła się prelekcja poprowadzona przez kulturoznawcę.

Nie tylko epizody

W historii kinematografii harcerze często pojawiali się na szklanym ekranie. Niekiedy były to tylko epizody, a niekiedy w całości przedstawiano polskich skautów. Przez pierwsze 20 minut uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z filmami i serialami, w których harcerstwo było tylko epizodem, np.: „Szatan z Siódmej Klasy” (1960), „Samochodzik i Templariusze” (1971), „Stawiam na Tolka Banana” (1973) oraz pozycjami poświęconymi w całości harcerstwu, jak np.: „Czarne Stopy” (1986), „Ptaki Ptakom” (1976) i „Akcja pod Arsenałem” (1977). Ciekawostką było to, że w rolę jednego z harcerzy w „Szatanie…” wcielił się piosenkarz Krzysztof Krawczyk, natomiast w „Zezowatym Szczęściu” można spotkać młodego Romana Polańskiego w harcerskim mundurze.

Zaraz po prelekcji uczestnicy wzięli udział w projekcji filmu „Kamienie na Szaniec” w reżyserii Roberta Glińskiego. Ekranizacja powieści Aleksandra Kamińskiego przedstawia losy członków Szarych Szeregów: Rudego, Zośki i Alka, którzy starają się sprostać wyzwaniom rzeczywistości, w której się znaleźli. Po filmie instruktorzy biorący udział w projekcji zamknęli klamrą całe spotkanie, natomiast organizator podziękował przybyłym na udział.

W imieniu organizatorów dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie za pomoc i udzielenie sali kinowej.

69 rocznica śmierci Pileckiego