Budujemy karmniki dla ptaków

Dokarmianie ptaków w przydomowych karmnikach stało się już dawno powszechną i lubianą formą obcowania z dziką przyrodą. Nic więc dziwnego, że w ramach realizacji cyklu sprawnościowego członkowie gromady postanowili wrócić do domu z własnym karmnikiem. W tym trudnym zadaniu pomogli kadrze gromady harcerze z 3 JDH „Wyż” oraz 13 PJDW „Wicher”.

Młotki w dłoń

Podczas jednej z ostatnich zbiórek ubiegłego roku członkowie gromady postanowili wykonać jedną z prac pożytecznych, która wymagała od nich wielkiego zaangażowania i stalowych palców. Zanim jednak zuchy wzięły młotki w dłoń należało poczynić odpowiednie przygotowania.

Najpierw z zakupionych kantówek kadra gromady docięła odpowiedniej długości podpory dla daszka. Następnie ze sklejki wycięto dwa fragmenty o wymiarach 30x15cm na podłogę i daszek. Z tak przygotowanych i oszlifowanych elementów zuchy rozpoczęły budowę karmników.


Wypowiedź

Dużą pomocą w samym zbijaniu karmników była dla zuchów obecność zaproszonych harcerzy i wędrowników ze szczepu – mówi phm Kałuża. – Dzięki tak licznej reprezentacji na każdych dwóch członków gromady przypadał jeden doświadczony starszy kolega lub koleżanka, chodź w niektórych przypadkach była to proporcja 1 : 1, co pozwoliło każdemu z obecnych na zbiórce zuchów wrócić do domu z własnym karmnikiem – dodaje Drużynowy Szopów.


W pierwszej fazie budowy zuchy wbiły w daszek i podłogę gwoździe, aby potem dostawiając kantówki otrzymać gotowy szkielet. Kolejnym etapem było pomalowanie i zabezpieczenie karmnika. W tym celu wykorzystano lakierobejcę w kolorze mahoniu. Tak przygotowane karmniki trafiły na balkony i do ogródków członków gromady.

W imieniu zuchów i kadry Szczwanych Szopów serdecznie dziękujemy harcerzom z 3 JDH „Wyż” oraz 13 PJDW „Wicher” za zaangażowanie i wytrwałość w pomocy przy budowaniu karmników – zwłaszcza przy wbijaniu gwoździ.

Karmnik dla ptaków – co należy wiedzieć?

Bardzo ważne jest, aby pamiętać że nieprzemyślane dokarmianie ptaków może przynieść więcej szkód niż pożytku. Aby proces ten przeszedł z jak największą korzyścią dla ptasich sąsiadów należy pamiętaj o kilku ważnych sprawach:

  • Dokarmianie ptaków powinno odbywać się tylko zimą. Ma to na celu zapobieganie uzależnieniu ich od człowieka i potencjalnych stałych miejsc grasowania drapieżników. Dokarmianie rozpoczynamy z nadejściem mrozów i pierwszych śniegów.
  • Karmnik umieszczamy w niedostępnym dla drapieżników miejscu. Złym rozwiązaniem jest przeszklona weranda, która będzie również zagrożeniem dla spłoszonych ptaków.
  • Regularnie uzupełniany prowiant. Tutaj nie stosujemy pokarmów solonych czy doprawionych w inny sposób, a także pieczywa robionego na zakwasie chlebowym. Dodatkowo słonina powinna wisieć w karmniku 3-4 tygodnie lecz tylko w ujemnej temperaturze.

Tych kilka wskazówek na pewno pomoże niejednej chcącej pomóc swoim ptasim sąsiadom osobie.

Budujemy karmniki dla ptaków

Budujemy karmniki dla ptaków

Budujemy karmniki dla ptaków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *