Archanioły na podium. Piorun z Grand Prix

Już po raz 32. jaworzniccy harcerze spotkali się na organizowanym przez VI Szczep Harcerski „Chwaty” Festiwalu Kultury Harcerskiej „Chwat”, aby rywalizować o nagrody w przeglądzie piosenek i towarzyszących mu turniejach. Tym razem obok kategorii piosenki harcerskiej/turystycznej uczestnicy zmierzyli się z kategorią piosenki morskiej, co zaowocowało wieloma ciekawymi pomysłami. Tak jak przed rokiem Gala Festiwalowa odbyła się w Domu Kultury w Szczakowej.

Kierunek Jerozolima

W sobotni poranek na plantach za Galerią Handlową Galena stawiło się osiem jaworznickich drużyn harcerskich dając łącznie 82 osoby w 7 patrolach. 32. edycję festiwalu rozpoczął apel poprowadzony przez Druha Wiktora, oraz wręczenie pakietu startowego dla szefów ekip. To właśnie w tych ekipach harcerze przez kolejnych kilka godzin poznawali ciekawe i zapomniane miejsca miasta Jaworzna. Uczestnicy „Chwata” odwiedzili m.in. dawne siedziby kin Złocień, Sasanki czy Pioniera oraz odszukali na terenie miasta Jerozolimę.

COONcaching, bo tak nazwana została ta odmiana popularnego geocachingu, zakończył się w Domu Kultury w Szczakowej obiadem, po których ekipy miały chwilę czasu na ostatnie przygotowania przed galą.

Archanioły na podium. Piorun z Grand Prix

Abordaż na scenę

Przed Galą festiwalową uczestnicy tegorocznego Chwata zgromadzili się na piętrze, aby wziąć udział w turnieju „Ahoj Przygodo!” – odmianą popularnego Koła Fortuny. Przed szefami ekip postawiono za zadanie odgadnięcie dwóch haseł w kategoriach: szanta i legendarny okręt. Turniej nie wyłonił zwycięzcy ze względu na remis pomiędzy szefami Pioruna i Ventusa – dogrywkę rozegrano podczas gali.

Główna część festiwalu rozpoczęła się kilka minut po 17:00 od przywitania przybyłych gości i członków jury: Pani Barbary Halaś – Kierownika Działu Kultury MCKiS, Pani Magdaleny Kozub – gitarzystki jaworznickiego zespołu „Zdrawica” oraz Pani Elżbiety Homlak – pracownika MBP w Jaworznie. Część harcerska została poprowadzona przez Druhnę Alicję i Druha Dominika z 13 PJDW „Wicher”. Po ośmiu utworach na scenę wtargnęli piraci, którzy zepchnęli prowadzących z deski prosto w paszcze wygłodniałych rekinów. Tak rozpoczęła się druga część festiwalu poprowadzona przez Druhnę Agatę i Druha Radka.

Archanioły na podium. Piorun z Grand Prix

Grand Prix dla Pioruna

Po zaprezentowaniu się wszystkich uczestników czas oczekiwania na werdykt jury umilili harcerzom członkowie Kręgu Instruktorskiego „Skrzat”. Rozstrzygnięto także laureata turnieju morskiego, którym została ekipa Pioruna, a także ogłoszono wyniki gry COONcaching. Zwycięzcami trasy harcerskiej została 26 JDH „Impessa”, natomiast trasy starszoharcerskiej/wędrowniczej członkowie 16 JDSH „Piorun”.

Wyczekiwane przez wszystkich wyniki przeglądu piosenek ogłosiła Pani Barbara Halaś. Jury zadecydowało, że w tym roku pierwsze miejsce w kategorii piosenki harcerskiej/turystycznej powędrowało do 3 JDH „Wyż” (piosenka „Archanioły Śląskiej Ziemi”), natomiast w kategorii piosenki morskiej do 16 JDSH „Piorun” (piosenka „Pożegnanie Liverpoolu”). Warto zauważyć, że rok temu członkowie naszego szczepu również stanęli na podium, lecz w kategorii tematycznej.

Przed zakończeniem tegorocznego „Chwata” komenda festiwalu przyznała ostatnią w tym roku nagrodę – Grand Prix. Jest to specjalny tytuł, który trafia do najlepszej jednostki biorąc pod uwagę wyniki wszystkich zorganizowanych konkurencji. Tak jak i przed rokiem Grand Prix trafiło do 16 JDSH „Piorun”, co dało członkom drużyny czwartą nagrodę w tegorocznej edycji. XXXII Festiwal Kultury Harcerskiej „Chwat” zakończył się kilka minut po 19:00.


Wypowiedź

Ze swej strony pragnę pogratulować zwycięzcom i wszystkim uczestnikom, a także podziękować Miejskiemu Centrum Kultury i Sportu oraz Komendzie Hufca za pomoc w organizacji festiwalu – mówi Komendant tegorocznej edycji phm. Agata Lach HR. – To właśnie dzięki MCKiS Jaworzno mogliśmy gościć w szczakowskim Domu Kultury a szefowie ekip otrzymali atrakcyjne pakiety startowe. Duże podziękowania kieruję także do Pulsa Jaworzno, który objął patronatem medialnym nasz festiwal, a także członkom 13 PJDW „Wicher” za zaangażowanie w organizację „Chwata”. Słowa wdzięczności kieruję również do członków KI „Skrzat”, którzy zadbali o rozmieszczenie skrytek podczas gry COONcaching – dodaje Druhna Agata.


Archanioły na podium. Piorun z Grand Prix

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *