69 rocznica śmierci Pileckiego

Od śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego minęło już 69 lat. Z tej okazji Stowarzyszenie Młodzi Patrioci jego imienia wraz z Jednostką Strzelecką 3057 Jaworzno zorganizowali dwudniowe obchody upamiętniające Rotmistrza. Również tym razem do akcji włączyli się członkowie naszego szczepu.

69 rocznica śmierci Pileckiego

Od pradziada, aż do śmierci

W piątek, 2 czerwca, jaworznianie mieli okazję wziąć udział w wykładzie „Pilecki – oblicza znane i mniej znane”, który w Miejskiej Bibliotece Publicznej poprowadził Daniel Sołtysik. Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z historią Rotmistrza, a w szczególności opisowi trzech lat spędzonych w obozie w Auschwitz.

Następnego dnia, w Młodzieżowym Domu Kultury, o godz. 10:00 odbyło się wręczenie nagród i pamiątkowych dyplomów zwycięzcom II Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Pilecki – oblicza bohaterstwa”. Obchody tego dnia otworzyła Elżbieta Miąsko – Prezes Stowarzyszenia. Zaraz potem przybyli uczestnicy mogli podziwiać program artystyczny przygotowany pod okiem Elżbiety Leja-Toporek, w trakcie którego deklamowano wybrane fragmenty z pamiętnika Pileckiego.

Licytacja z sercem

Drugi dzień obchodów śmierci Rotmistrza zakończyła licytacja nadesłanych na konkurs prac plastycznych na rzecz jaworznianki, Hani Stochmal. Ostatecznie udało się uzbierać 1961,50 zł.

W trakcie odbioru nagród i przy licytacji, nad dokumentacją, czuwali członkowie 3 Jaworznickiej Drużyny Harcerskiej „Wyż” wraz z kadrą „Gromu” i „Szczwanych Szopów”.

69 rocznica śmierci Pileckiego